vissza a bloghoz

Kezdődik a karácsonyi Hacktivity 

Korábbi cikkünkben már beszéltünk arról, hogy az évente beköszöntő vásárlási láz közepette milyen veszélyekre kell figyelnünk online vásárlásaink során. Az év rohamosan a végéhez közeledik, mindenki ráfordul az utolsó hajrára. A legtöbben black friday és black week, évzárás, ajándék mizéria és bejgli illatú teendők közepette esünk be a karácsonyfa alá. 

Egy dolgot viszont ne felejtsünk el, “kiberbarátaink “arra várnak, hogy a figyelmünk egy kicsit lankadjon. Az adakozás, megosztás, ünneplés és izgalom mind olyan felfokozott érzelmek melyek során kevésbé figyelünk oda a környező világra és a ránk leselkedő virtuális veszélyekre. 

Mindezt összegezve a december hónap mind a kereskedelemben mind pedig a kiberbűnözésben nagyon jövedelmező időszak.  

Mivel is próbálkoznak majd a hackerek? A nóta ismételten a régi, csak ünnepi köntösbe burkolva. 

Ki gondolna arra, hogy egy e-mailen érkező karácsonyi meghívó vagy egy adakozási kampányban való részvétel átverés lehet. 

Alább egy kis lista arról, hogyan próbálkoznak majd kicsalni a pénzünket:

  • Népszerű bevásárló oldalak koppintása 
  • Hamis közösségi média hirdetések az ünnepek legmenőbb ajándékairól
  • Ajándékozási piramisjátékok
  • Hamisított kézbesítési értesítő szövegek és e-mailek
  • Hamis álláshirdetések ideiglenes karácsonyi munkákról
  • Kártékony ünnepi alkalmazások
  • Csalárd jótékonysági szervezetek és adománygyűjtő kampányok
  • Unokázós átverések és idősekkel kapcsolatos csalások
  • Csalók az Etsy, a Craigslist vagy a Facebook Marketplace oldalakon.
  • “Ingyenes” ajándékkártyás csalások
  • A kiskutya átverés
  • Üdülési, utazási adathalász csalások
  • Kártyacsalók, akik ellopják a hitelkártya adatokat

Ne feledjük a csalók olyan (HAMIS) ajánlatot teszek, melyeket nem tudunk visszautasítani!

Hogyan védekezhetünk a csalások ellen? 

Alább pár tipp, mit is tehetünk az ellen, hogy ne károsítsanak meg minket a szeretet ünnepe előtti nagy kapkodásban.

Csak ismert kereskedőktől vásároljunk

A jó hírű, nagykereskedők, mint például az Amazon, komolyan veszik a weboldal biztonságát. Mint ilyen, a márkájuknak mindig jó hírűnek és megbízhatónak kell maradnia. A vásárlók nagyfokú bizalmának fenntartása érdekében webhelyeik jellemzően mentesek a gépelési hibáktól, furcsa dizájnhibáktól, sötét mintáktól és egyéb olyan hibáktól, amelyek rontanák a vásárlási élményt.

Ha kevésbé ismert oldalakat fedezünk fel, olvassuk el a vásárlói visszajelzéseket harmadik fél véleményező webhelyein, hogy meggyőződhessünk a weboldal legitimitásáról. Az URL-címet a Scam adviser oldalon is tesztelhetjük, hogy még nyugodtabbak legyünk.

Használjunk erős jelszavakat és biztonságos jelszókezelőt

A legtöbb ember ugyanazt a jelszót használja több online fiókban is. Ez ugyan kényelmes, de saját magunkat sodorjuk veszélybe és áldozatul eshetünk személyazonosság lopásnak vagy egyéb adatlopásnak.

Amikor csak lehetséges, vásároljunk és fizessünk online “vendégként”, hogy a webhelyek ne tárolják személyes és pénzügyi adatainkat. Ha fiókot kell létrehoznunk, kövessük a jelszó létrehozására vonatkozó legjobb gyakorlatokat: a jelszó legyen egyedi, legalább 10 karakter hosszú, tartalmazzon kis- és nagybetűk, szimbólumok és számok kombinációját.

Egy jelszókezelő segíthet nyomon követni az összes fiókunkat, így bármikor könnyen hozzáférhetünk a jelszavakhoz, amikor csak szükségünk van rájuk, és figyelmeztethet is minket, ha veszélybe kerültek az adataink. 

Használjuk a hitelkártyánkat, ne a bankkártyánkat

Ha betéti kártyás karácsonyi átverés áldozatává válunk a pénz visszaszerzésének esélye alacsony, legyen szó akár 10 vagy 100 000 forintról. A számlán lévő összeg a mi pénzünk és mi vagyunk a felelősek azért, hol és hogyan költjük el. Viszont, ha hitelkártyával fizetünk akkor az a „bank pénze” a bank pedig minden fillérre árgus szemmel fog figyelni. Egészen kicsi összegű gyanús vásárlás miatt is jelentkezni fognak a nálunk, hitelkártya tulajdonosnál, hogy egyeztessék tényleg mi vásároltunk -e külföldön vagy gyanús weboldalakon. 

Következő cikkünkben írni fogunk arról milyen karácsonyi ajándékokat ne akarjunk a fa alá!

Addig is legyünk óvatosak a karácsonyi időszakban is! 

// blog

Kiberbiztonsági hírek